Wiedza

Packshot - Magnes dla oczu 👀🧲 w Świecie E-commerce 🛍️

Kable do ładowania samochodów elektrycznych

Współczesny handel trudno sobie wyobrazić bez istnienia sklepów internetowych, te zaś nie mogłyby istnieć bez zdjęć. Coraz częściej zamiast chodzić godzinami po sklepach wybieramy "wycieczkę" do sklepu internetowego gdzie możemy przescrollować się przez setki produktów z interesującej nas kategorii siedząc przy tym w ulubionym fotelu. Przeglądając te produkty pierwszym zdjęciem dla każdego produktu z jakim się zetkniemy będzie najprawdopodobniej packshot.

Dlaczego packshot jest najważniejszy?

Packshot to zwykle pierwszy punkt kontaktu między produktem a konsumentem, a pierwsze wrażenie jest często decydujące o zakupie. Zadaniem packshotu jest przykucie uwagi potencjalnego konsumenta, tak żeby ten zainteresował się produktem.  Profesjonalny packshot ma szczególne znaczenie na wszelkiego rodzaju marketplace typu Allegro, Amazon, eBay, morele i wiele innych. To właśnie tam najbardziej widać różnice w jakości zdjęć produktowych. Wymiana zdjęć na nowe może okazać się bardzo owocnym zabiegiem marketingowym dla współczesnego e-commerce.

Jak wykonuje się packshoty?

Zdjęcia typu packshot wykonuje się w studiu. Fotograf ma za zadanie przedstawić produkt w najlepszy możliwy sposób. Potrzebne jest do tego profesjonalne oświetlenie studyjne, aparat oraz masa specjalistycznego sprzętu takiego jak płaszczyzny dyfuzyjne, różne podłoża, tła fotograficzne itd. W zależności od rodzaju produktu i zamierzonego efektu setup do zdjęć może być bardzo różny. W przypadku niewielkich nierefleksyjnych przedmiotów do wykonania prostego packshotu może wystarczyć nawet stół bezcieniowy i softbox, natomiast dla refleksyjnych przedmiotów często trzeba wykreować otoczenie z każdej strony przedmiotu, żeby później uzyskać pożądane gradienty na połyskujących elementach. Fotografia packshotowa jest na tyle wymagająca, że wymaga dostosowania podejścia do konkretnego przedmiotu czy grupy przedmiotów. O ile sesję dla podobnych przedmiotów można wykonać dość szybko zachowująć przy tym wysoką jakość to w przypadku różnorodnych przedmiotów mogą wymagać różnego podejścia dla uzyskania spójnego efektu.

Czym jest szparowanie?

⚡ Szparowanie jest to wycinanie obiektów z tła.

Zdjęcia packshot charakteryzuje  jednolite tło. Przy wykonywaniu zdjęć tło nigdy nie jest wszędzie całkowicie białe. Wykonywanie takich zdjęć o ile technicznie byłoby możliwe to powodowało by niepożądane efekty takie jak "wciekanie" światła na produkt. Tło w wyjściowym stanie powinno być możliwie białe natomiast nie powinno być nigdzie wypalone czyli pozbawione informacji o szczegółach. Jest to szczególnie ważne w przypadku jasnych oraz połyskujących przedmiotów.

widok zrzutu ekranu z zaznaczoną ścieżką do wycięcia produktu

Packshot na białym tle czy bez tła?

Standardem w prezentacji produktów jest białe tło natomiast czasem warto wybrać zdjęcia produktowe bez tła. Takie zdjęcia mogą być wykorzystane zarówno jak klasyczne zdjęcia na białym tle ale można je również w łatwy sposób wykorzystać do przygotowania wersji z innym kolorem tła, kompozycji czy grafik reklamowych. Niektóre sklepy również wykorzystują zdjęcia bez tła. Dzięki temu mają możliwość dostosowania kadrowania oraz koloru tła już po stronie sklepu internetowego. W taki sposób zdjęcia produktów na swojej stronie wyświetla na przykład Rossmann.

Z cieniem czy bez?

Od fototgrafii produktowej wymaga się przedstawienia produktów w realistyczny sposób. Jesteśmy przyzwyczajeni to tego, że produkty stojące na płaszczyźnie rzucają na nią cień. Może on być na pierwszy rzut oka niezauważalny natomiast różnicę dostrzegamy dopiero gdy tego cienia zabraknie. Cień pozwala osadzić przedmiot w przestrzeni dzięki temu ten wygląda znacznie naturalniej. Cień możemy uzyskać na dwa sposoby:

porównanie packshotu z cieniem do packshotu bez cienia

Packshot bez tła z cieniem

Tego rodzaju fotografia produktowa jest uwielbiana przez grafików tworzących później aranżacje z wykorzystaniem zdjęć. Po naniesieniu zdjęcia na tło wszystko jest gotowe! Przygotowanie takiego zdjęcia wymaga jednak trochę wiedzy i umiejętności ze strony osoby wykonującej takie zdjęcie.

Warianty kadrowania packshotów

Zdjęcia można wykadrować na kilka sposobów najczęściej stosuje się dwa podejścia:

Mimo, że pierwszy wariant jest bardziej popularny to w niektórych przypadkach zachodzi potrzeba wykorzystania zdjęć z zachowaniem skali w celu wizualnego rozróżnienia rozmiaru produktów. Zwykle najlepiej posiadać obie wersje żeby mieć spójne miniaturki i mieć możliwość przygotowania wizualnych porównań wielkości produktów.

Dodatkowe techniki wykorzystywane przy tworzeniu packshotów

Kreatywny packshot we własnym sklepie

Jeżeli sprzedajesz produkty we własnym sklepie możesz pokusić się o prezentację produktów w bardziej kreatywny sposób. Dzięki temu packshoty zyskają bardziej reklamowy charakter. Twoja strona dzięki temu bardziej wygląda jak katalog niż jak zwykły sklep internetowy. Takie podejście sprawia, że Twoja marka staje się bardziej unikalna i lepiej zapada w pamięć klientów. Przykładem takiego podejścia może być wykorzystanie innego koloru tła, charakterystycznego oświetlenia czy cienia.

porównanie packshotu z cieniem do packshotu bez cienia

Ile kosztują packshoty?

Na cenę packshotów skłądają się dwie główne grupy czynników. Pierwsza grupa jest związana z charakterystyką przedmiotu, jego refleksyjnością, rozmiarem, koniecznością montażu czy przygotowania przed sesją. Druga grupa jest związana z postprodukcją i rodzajem oraz ilością wynikowych plików. Dodatkowe wersje czy formaty wymagają dodatkowej pracy. Jeżeli planujemy tworzyć większą ilość grafik czy kompozycji we własnym zakresie to polecamy rozważyć opcję z plikiem w wersji PSD który daje pełna dowolność.

Zapraszamy do zakładki cennik lub do skorzystania z naszego kalkulatora wyceny on-line.

Podsumowanie

Sprawdź naszą ofertę na Packshoty!

Wykonujemy packshoty szerokiej gamy produktów. Zapoznaj się z naszą ofertą oraz przejrzystym cennikiem. Przy pomocy kalkulatora wyceny on-line możesz wycenić najczęściej występujące warianty zdjęć packshotowych.