• Klient: Hermz
  • Branża: kosmetyczna
  • Zakres usług: zdjęcia produktowe
Case Study

Białe na bielszym i bielsze na białym 

Zdjęcia na białym tle są standardem w branży e-commerce na całym świecie jednak jest przypadek, w którym ta standardowa forma prezentacji staje się bardzo niewygodna. Chodzi rzecz jasna o białe produkty. Dla uzyskania odpowiedniej separacji od tła ich krawędź musi znacząco różnić się od czysto białego tła co niesie za sobą konieczność pójścia na kompromis.

Wstęp

Po zapoznaniu się z briefem dostarczonym przez klienta przystąpiliśmy do wykonywania zdjęć testowych, które miały na celu wypracowanie spójnego wyglądu dla gamy różnych produktów. Spójny wygląd należało uzyskać zarówno dla błyszczących opakowań, matowych butelek oraz tekturowych pudełek. Takie założenia wiązały się z koniecznością przygotowania setupu z możliwością modyfikacji parametrów światła dla osiągnięcia uniwersalności.

Sposoby przedstawienia białego produktu.

W przypadku fotografowania białego produktu na białym tle bardzo istotne jest uzyskanie kontrastu na granicy pomiędzy produktem a tłem. można uzyskać go na dwa sposoby:

  • produkt ciemniejszy od tła 
  • tło ciemniejsze od produktu.

Pierwszy wariant jest znacznie częściej stosowany. Jest to spowodowane głównie przez wymogi platform sprzedażowych takich jak chociażby allegro czy Amazon.
Wariant drugi można zastosować w przypadku autorskich sklepów i w przypadku białych produktów przynosi on sporo korzyści. Zalety stosowania szarego tła w przypadku białych produktów:

  • produkt wychodzi z tła sprawiając wrażenie trójwymiarowego
  • Biały produkt wreszcie może być rzeczywiście biały 
jednolity kolor

Wypracowane oświetlenie

W przypadku packshotów tych produktów została zastosowana kombinacja obu metod odcięcia produktu od tła. Główne światło pada na produkt od lewej strony co sprawia, że od lewej produkt jest niemal całkowicie biały i jest ciemniejszy niż szare tło, natomiast z prawej zacienionej strony produkt jest ciemniejszy od tła. Do oświetlenia produktu zostało wykorzystane w pełni kontrolowane światło błyskowe. Miękkie światło zostało zamodelowane dzięki użyciu prostokątnego softboxa z dodatkową maską (wycinającą światło w kształt litery L) świecącego w płaszczyznę w kształcie pionowej rury. Produkt był obudowany z każdej strony za wyjątkiem miejsca na obiektyw oraz pasa bez dyfuzji po przeciwnej stronie gdzie umiejscowione było białe tło.

Separacja produktu od tła

Jako, że część produktów miała białą błyszczącą powierzchnię to metody uzyskania idealnego przejścia do tła były ograniczone. Najlepsze efekty przyniosło oświetlenie tła na poziomie porównywalnym do ostatecznego tła jakie miało zostać wklejone. Jest to spowodowane przez wciekanie światła na granicy produktu. Przy fotografowaniu na dużych ogniskowych niestety wycięcie oświetlenia tła musiało by zostać bardzo precyzyjnie dostosowane dla każdego produktu z osobna. Znacznie efektywniej jest wykonać wycinanie w postprodukcji.

Cień produktu

Cień na zdjęciu o jednolitym tle pełni bardzo ważną funkcję, ma on za zadanie niejako osadzić produkt w przestrzeni co obrazuje zdjęcie obok. W przypadku oświetlenia produktu miękkim światłem nie mogliśmy liczyć na wyraźny cień, który osadzi nasz produkt na jednolitym tle. Z tego powodu został stworzony wzorzec cienia dla każdego rodzaju produktu. W tym celu zostało wykonane zdjęcie z znacznie ostrzejszym światłem przy użyciu lampy reporterskiej skierowanej w płaszczyznę dyfuzyjną. Lampa była umieszczona zaledwie kilka centymetrów od dyfuzji co pozwoliło na otrzymanie pożądanego cienia. Tak przygotowany cień został wklejony na każdym zdjęciu w trybie nakładania "pomnóż".

Najedź myszą, żeby usunąć cień
Dotknij, żeby usunąć cień